Meist

Alates 2016. aastast on Maaeluministeerium loonud Eesti toidupiirkonna valimise traditsiooni. 2016. aastal kandis esmakordselt väärikat tiitlit Hiiumaa, 2018. aastal valiti Eesti toidupiirkonnaks Pärnumaa,  mis andis võimaluse piirkonnas toodetud toidule ja toidukultuurile pöörata aasta jooksul suuremat tähelepanu. Toit on olnud prioriteetseks teemaks Pärnumaa piirkonna arendamisel juba aastaid. Selle tõestuseks on toiduteemaliste ürituste rohkus regioonis, mis täidavad kogu aastat. Piirkonnas on rohkelt tublisid tegijaid, kes aktiivselt kohalikku toorainet kasvatavad ja seda tutvustavad. Näiteks Romantilise Rannatee sündmused on Pärnumaale pikka aega rohkelt tuntust toonud, neist pikima traditsiooniga on Tahkuranna kurgifestival

Eesmärk

Pärnumaa maitsete aasta eesmärk oli aidata kaasa kohaliku toidu tutvustamisele ning meelitada piirkonda rohkem külalisi läbi erinevate toidusündmuste. Pärnumaa metsikud maitsed jõudsid presidendi vastuvõtu lauale ja piirkonna joogid tõid uhkeid tiitleid välismaalt. Rõhku pandi ka koostöövõrgustike loomisele, väiketootjate koolitamisele ning lühikese tarneahela käivitamisele tootja ja tarbija vahel. Lisandväärtusena tõstis Pärnumaa maitsete aasta kohalike toidutootjate konkurentsivõimet ja andis hoogu ettevõtluse arengule maapiirkonnas. Maaeluministeeriumi poolt Pärnumaale antud toidupiirkonna tiitel jäi maakonda kuni 2019. aasta aprilli lõpuni, misjärel Pärnumaa maitsete aasta saadikud andsid sümboolse suure puidust kahvli tiitlina üle Vana-Võromaale.

Pärnumaa maitsete aasta tegevusi toetasid Maaeluministeerium, Rohelise Jõemaa Koostöökogu, Liivi Lahe Kalanduskogu, Pärnu Lahe Partnerluskogu, Pärnumaa Omavalitsuste Liit ja Pärnumaa Arenduskeskus ning rahastati Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Leader-programmist. Pärnumaa Maitsed  meeskonnas panustasid  Esta Tamm, Mercedes Merimaa, Aino Viinapuu, Annika Parm, Eveli Loorents, Orvika Reilend, Merle Einola, Ragne Värk, Marika Sabiin, Kaidi Oksaar, Enn ja Riina Rand, Evari Tšetsin, Herkki Ruubel, Herdis Elmend ja paljud kohalikud tootjad.

Täna

Tänaseks veab Pärnumaa maitsete brändi eest MTÜ Roheliselt värske elu, milline on asutatud 2015 aastal eesmärgiga propageerida piirkonnas kohalike väiketalunike mahetoodangut ja säästvat elustiili ning  edendada tervislikke eluviise, ise eeskujuks olles.  Ühingu eestvedaja on Merle Einola.

  1. aasta sügisel avasime Pernova Loodusmajas tervisetoidu kohviku Pärnus.

Kohvik tegeles haridusliku toitlustamisega. Tervislike toitude propageerimiseks ja elanike terviseteadlikkuse tõstmiseks koosnes menüü valdavalt kohalike väiketalunike mahetoorainest valmistatud toodangust. Välja töötati ka veganmenüü ning suurima väljakutsena kaeti pulmalaud 110 inimesele vegantoitudega.

MTÜ Roheliselt värske elu tegevuse märksõna 2018.aastal oli Pärnumaa Maitsete aasta, kuna ühing oli aktiivselt kaasatud Pärnumaa Maitsete

aasta meeskonna töösse. Koostöös piirkonna elu edendavate koostööpartneritega korraldas MTÜ Roheliselt värske elu erinevaid üritusi kohaliku toidukultuuri tutvustamiseks. Toimusid õpitoad, ühing osales Pärnumaa Maitsete aasta alal turismimessil TourEst 2019, tutvustas Pärnumaa maitseid EAS-i turismikonverentsil jne.

MTÜ Roheliselt värske elu osales Pärnumaa Maitsed toidumeenete konkursil, pälvides 2018.aastal mitu tunnustust:

  1. MTÜ Roheliselt värske elu puuviljaleib – parim leib Leibade kategoorias
  2. MTÜ Roheliselt värske elu rukkileib täistera rukkijahust – III koha tunnustus Leibade kategoorias
  3. MTÜ Roheliselt värske elu ja Kaatarusaare talu mustsõstramaius – Pärnumaa parim toidumeene 2018