KOBAR-as avati ekspositsioon “Pärnumaa Maitsed”

10. mail 2022 avati Tartu Ülikooli Pärnu kolledži ettevõtlusköögis ekspositsioon “Pärnumaa Maitsed”, mille eesmärk on tutvustada kohalikku toitu ja toidutootjaid.

KOBAR projekti raames on käivitunud Pärnumaa Arenduskeskuse ja TÜ Pärnu kolledži vaheline õppe- ja arendusalane koostöö kohaliku toidukultuuri tundmaõppimiseks. Koostöös Pärnu kolledži õppejõu Tiina Tamme ja Merle Einola juhendamisel on kenasti käivitunud praktilise toidu töötoad „Pärnumaa Maitsed“, milline formaat aitab tõhusalt edendada kaasaegset turismiharidust õppeaines ”Teenusmajandus”

Lisaks viidi 9. mail Lundi ülikooli Helsingborgi tudengitele läbi läbi kohalikku toidukultuuri tutvustav töötuba.

Olulisel kohal on just piirkonnas tunnustatud toidud. Hetkel on väljapandud 6 erinevat toodet, kuid plaanis on väljapanekut pidevalt uuendada.

Seinale jõudnud tunnustatud toodete tutvustus

Umbrohupesto

Umbrohupesto idee tekkis 2018. aastal Pärnumaa maitsete aasta avaüritusel, kus Evari Tšetšin ja Marek Sild said ülesandeks umbrohust midagi maitsvat valmistada. Nii valmis hooajalistest metsikutest taimedest pesto, mida serveeriti putkepiruka kõrvale. Umbrohupesto säras aasta hiljem 24. veebruaril Eesti Vabariigi 101. aastapäeval presidendi vastuvõtu suupistelaual, seda tänu tollase Umberto restorani peakoka Evari Tšetšini julgusele astuda presidendi kantselei peakoka žürii ette suupistetega, kus staari rolli täitsid umbrohud. Nii sai pesto väga populaarseks.

Pesto sisaldab metsarohelist: nõgest, mesiputke, kikkaputke, põdrakanepit, jänesekapsast ja palju muid taimi, mida hooajaliselt metsast võib leida. Baastaimeks on lehtpetersell, krehvtisust annab pestole juurde küüslauk ja tšilli. Pesto ei sisalda juustu ega pähkleid, kuigi traditsioonilise retsepti kohaselt need pestosse kuuluvad.

Umbrohupesto valiti 2021. aasta Pärnumaa parimaks tooteks Pärnu Postimehe veebihääletuses.

Õunasiirup mündiga

Piesta õunasiirup õrna mündiga on naturaalne kokteilisiirup erinevate jookide valmistamiseks. Mulliveega segades valmib kerge vaevaga kodune limonaad, muude lisanditega õuna-mojito või mõni teine segujook. Samuti võib õunasiirupit kasutada kuuma tee maitsestamiseks või toiduvalmistamisel erinevates kastmetes, näiteks lambaliha juurde.

Piesta Kuusikaru talu unasiirup mündiga on 2018. aastal Pärnumaa maitsete toidumeene konkursil tunnustatud toode.

Jaanihanso jääsiider

Jääsiidri pudelis on puhas ja mahe Eesti õunamahl nii-öelda neljakordse võimendusega. Jääsiider sünnib, kui värskelt pressitud ja seejärel külmutatud õunamahl sulatatakse ja esmalt sulanud kuldsest siirupist kääritatakse vein. Peale kääritamist laagerdatakse veini pikki kuid ja aastaid vanades tammevaatides. Eksklusiivne jääsiider sobib nautimiseks aperitiivi ja dessertveinina. Jaanihanso jääsiidrit pakutakse kõrgetasemelistes söögikohtades üle maailma, sealhulgas seni juba neljas Michelini tärniga tunnustatud restoranis.

Jaanihanso OÜ Jääsiider valiti 2018. aastal Pärnumaa maitsete toidukonkursil parimaks alkohoolseks joogimeeneks.

Mustsõstramaius

Mustsõstramaius ja pakend on valmistatud ringmajanduse põhimõtteid järgides. Maiuse valmistamisel on kasutatud mahla pressimisel järele jäävaid marjakesti ja -seemneid, mis on marja vitamiini- ja toitainerikkaim osa. Seemned ja kestad pressitakse pärast püreestamist tihedaks massiks ja kuivatatakse 40 kraadi juures 12 tundi. Massist kuivanud leht rullitakse väikeste tükkidena kokku, lõigatakse seibideks ja veeretatakse mustsõstrajahus. Valmib tervislik maius, mis on rikas C-vitamiini poolest ning sisaldab südame- ja veresoonkonnale kasulikke flavonoide. Maiuses on lisaks mustsõstrale õuna- või kõrvitsapüreed ja suhkrut. Toode on lisaainete vaba ning selle pakendamiseks on kasutatud kangatootmisjääke ja kangarullide ümbert puuvillast paela.

Maius on loodud koostöös idee autori Merle Einola MTÜ Roheliselt Värske Elu ja mustsõstramaiuste tootja Kadri Kontkariga Kaatarusaare talust.

Mustsõstramaius valiti 2018. aastal Pärnumaa maitsete toidukonkursil parimaks toidumeeneks.

Ahvenakrõpsud

Kuivatatud ahvenakrõpsud on Kapteni talu kõige esimene toode, mis leidis tee müügilettidele. Algselt ainult oma tarbeks kuivatatud kala sai sõpradelt rohkelt kiidusõnu ja jõudis tänu sellele ka müügile. Ahvenakrõpse võib pidada ka kõige kõrgema lennuga Pärnumaa maitseks, sest aastaid sai neid tellida ka Nordica lennukite pardamenüüst.

Bastet OÜ Kapteni talu kuivatatud ahvenakrõpsud said 2018. aastal Pärnumaa maitsete toidukonkursil eriauhinna kui lennureisiks sobiv toidumeene.

Tammetõruküpsised

Tammetõruküpsiste sisse on pandud ääretu armastus ja austus loodusandide vastu. Tammetõruküpsised üllatavad oma kakaosarnase šokolaadise maitsega, mis on saadud tõrude korjamise, kuivatamise, puhastamise, röstimise ja jahvatamise järel.
Süües võivad mõtted rännata metsa suurte tammede alla, kus oravad tõrusid korjavad ja neid oma peidikutesse veavad. Seal küpsetavad metsahaldjad talvel oma lastele just neid küpsiseid.

Metsikud Maitsed OÜ tammetõruküpsised valiti 2018. aastal Pärnumaa maitsete toidukonkursil parimaks uudistooteks.

Viimased blogipostitused